Hogyan válasszunk cégnevet? – gyakran felmerül ez a kérdés.
A megfelelő név kiválasztása egy induló vállalkozás számára jelentős hatással lehet a sikerre. A rossz név nem csak azt eredményezheti, hogy nem sikerül kapcsolatot teremtened az ügyfelekkel, hanem üzleti és jogi akadályokba is ütközhetsz. Ezzel szemben egy világos, erőteljes cégnév rendkívül hasznos lehet a marketing és márkaépítés során.
Íme 10 hasznos cégnév választás szabály arra vonatkozóan, hogyan találj ki egy nyerő nevet induló vállalkozásod számára.
Tartalomjegyzék
Cégnév választás szabályai
1. Kerüld a nehezen betűzhető neveket!
Nem szeretnéd, ha a potenciális ügyfelek összezavarodnának azzal kapcsolatban, hogyan találják meg vállalkozásodat az interneten?
Ha el akarod kerülni, hogy folyamatosan javítani vagy betűznöd kelljen a céged nevét, akkor célszerű olyan nevet választani, amihez nem szükséges magyarázat, és leendő ügyfeleid könnyen megértik.
Maradj egyszerű, ne komplikáld túl a dolgot.
2. Ne válassz olyan cégnevet, amely korlátozhatja a vállalkozásod növekedését!
Ha túl korlátozott nevet választasz, az később problémákat okozhat.
Képzeld csak el, ha Jeff Bezos az „Amazon” helyett az „OnlineBooks” nevet választotta volna!
Ne akard a vállalkozásod egy adott termékre vagy egy adott városra korlátozni, mert ez később megakadályozhat a növekedésben!
Sokan úgy választanak nevet vállalkozásuknak, hogy mennyien keresnek az adott szóra a Google keresőben. Például weboldal-készítés-budapest.hu, – na ezt azonnal felejtsd el.
Ez nem profi egyáltalán, és egyben korlátozott is!
3. Végezz alapos kutatást a neten!
Ha már meghatároztad a neked tetsző nevet, végezz egy gyors Google keresést a névre. Írd be a keresőbe a kívánt cégnevet és nézd meg, hogy a kereső mit ad ki.
Leggyakrabban azt fogod találni, hogy valaki más már használja a nevet, ezért próbálj egyedi lenni és végezd el ezt a folyamatot párszor!
4. Szerezd meg a .hu domain nevet!
Gondot okoz a domain név választás? Én azt javaslom, hogy a „.hu” domain nevet válaszd induló vállalkozásodnak, és kerüld az olyan alternatívákat, mint a .net, .eu, .biz vagy más lehetséges domain kiterjesztéseket.
Az ügyfelek a .hu nevet általában egy megalapozottabb vállalkozással hozzák összefüggésbe.
Gondolj úgy a kívánt .hu név megvásárlására, mint egy üzleti befektetésre.
A Tarhely.eu weboldalon ellenőrizheted a domain név elérhetőségét, és ha a domain név már foglalt, akkor az ingyenes „Whois” eszközének használatával felkutathatod a domain név tulajdonosát, és megtudhatod, hogy hajlandó-e eladni azt.
Én is pontosan így jutottam hozzá az én domain nevemhez.
Győződj meg arról is, hogy a kívánt cégnev fent van-e a népszerű közösségi oldalakon, például a Facebookon, a Twitteren vagy az Pinteresten.
Ezt itt tudod ellenőrzi: https://www.namecheckr.com/
5. Használj olyan cégnevet, amely valamilyen jelentést közvetít!
Ideális esetben azt szeretnéd, ha az üzleti név valami értelmes és pozitív dolgot közvetítene a vállalkozásoddal kapcsolatban.
Az emberek azonnal megértik, hogy miről szól az üzleted?
Bár az olyan értelmetlen nevek, mint a „Google”, a „Yahoo” a fülbemászó jellegük miatt vonzóak, az ilyen nevek esetében sokkal többe kerül a márkaépítés.
Egy olyan domain név, mint az „OnlineJegyek.hu” zseniális, mivel közvetíti az üzlet jelentését, és hasznos a keresőoptimalizálás szempontjából is.
6. Értékeld, hogy a cégnév fülbemászó-e vagy sem!
Nyilvánvaló, hogy nem akarsz unalmas nevet a vállalkozásodnak, de nem is akarsz olyat választani, ami túlságosan nyomulós. Éppen ezért valami hangzatos nevet kell választanod!
Ha az emberek habozás nélkül meg tudják mondani, hogy miről szól a vállalkozásod és a név rezonál a célközönséggel is, akkor jó úton jársz!
7. Kérj visszajelzést a cégnév ötleteddel kapcsolatban!
Találj ki 5-10 cégnevet, majd oszd meg családtagjaiddal, barátaiddal és kollégáiddal.
Kérj visszajelzést a célközönségedtől, ha van rá lehetőséged, és győződj meg arról, hogy a névnek nincs negatív jelentése!
8. Győződj meg arról, hogy a cégnév hangosan kimondva is jól hangzik!
Néha a cégnevek papíron jól hangzanak, de hangosan kimondva szörnyűek.
Ha hangosan kimondod, akkor győződj meg róla, hogy az emberek nem zavarodnak össze a helyesírást illetően.
Ez nagyon fontos!
8. Használj cégnév generátort!
Számos olyan weboldal létezik, amely segíthet a név kiválasztásában, többek között a cégnév generátorok:
Igaz ezek angol nyelvűek, de inspirációnak jól jöhet.
10. Győződj meg, hogy elégedett vagy a cégnévvel!
Neked, mint a vállalkozás tulajdonosának hosszú ideig együtt kell majd élned a névvel, ezért győződj meg róla, hogy elégedett vagy vele, és hiszel abban, hogy ügyfeleidnek is tetszeni fog.
Szánj időt arra, hogy a megfelelő cégnevet válaszd ki vállalkozásodnak!
Egy sikeres cégnév választás nem egyszerű, de nem is olyan bonyolult, ahogy láthatod. Csak kövesd ez a pár egyszerű lépést és vágj bele még ma!